Meslek Sömürüsü Veya Dolandırıcılık

Moderatör: Reiss

Kullanıcı avatarı
Reiss
Has thanked: 2 time
Been thanked: 1 time
İletişim:

Meslek Sömürüsü Veya Dolandırıcılık

Mesaj gönderen Reiss » Çrş Mar 25, 2020 3:20 am

Zaman zaman piyasaya çıkıp insanları dolandıran ve ortadan kaybolan çok dolandırıcılık olayının ya bizzat şahidi olmuşuzdur ya bir yakınımız mağdur olmuştur ya da en azından haber olarak karşımıza çıkmıştır.

Bu zamanda eğitim, sertifika ve sonrasında dolgun maaşla ücret vaadiyle 1000 tl 2000 tl gibi rakamlar karşılığında sertifika dağıtılıyor. Mesleğinin icrasında piyasa şartlarında faaliyet gösteremeyen vatandaş, zaten para kazanamıyorum gider maaşımı alır rahatıma bakarım düşüncesiyle asgari ücretin 2300 küsur olduğu günümüzde 8 bin, 10 bin, 15 bin gibi maaş vaadleriyle verilen eğitimlere para yatırıyor.

İşi yolunda olan, geliri düzenli olan meslek sahibi kolay kolay bu tuzağa düşmüyor fakat zorda kalmış, borç belini bükmüş meslek sahipleri bir umuttur deyip borcuna borç katarak sertifika sahibi oluyor. Peki iş? Hak getire!

Resmi olarak geçerliliği olan belgenin elinizde olması sizi o işte aranan-bulunması zor olan eleman olduğunuz anlamına gelmez.

Denizcilik sektöründe faaliyet gösteren firma eğitim sonunda sertifika ve iş garantisi veriyor fakat garanti olan iş bir türlü sizi bulamıyor. Veya siz o işi bulamıyorsunuz. Çünkü amaç sizden eğitim adı altında elde edilen gelirdir. Devlet hibesi almak için KOSGEB'den eğitiminizi alırsınız, işinizi kurup devletin yetkilendirdiği kuruna işinizi tanıtacaksınız fakat eğitim seviyeniz rapor hazırlamaya müsait olmadığından sizden minimum 5 bin tl fiyat istenir. Halbuki istenilen sizin kendi anlatımınızdır. İşle alakası olmayan bir danışman sizin mesleğinizde adını dahi duymadığınız terimleri sunuma ekler ve siz onu kuruma verirsiniz. Sonra mı? Size sorulur bu nedir, nasıl olur diye, siz de çuvallarsınız.

Sözü fazla uzatmadan neticeye gelelim. Kimin zoruna giderse gitsin ben bu tür insanlara enayi diyorum. Ben enayi dediğim için kimse enayi olmaz ama o paraları çatır çatır yerken inanın arkanızdan ENAYİ PARASI ifadesini kullanıyorlar.

Siz siz olur kendinize enayi dedirtmeyin!

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir